loader image

Mermer Yüzeylerdeki Leke ve Çizikler Kısmi (Lokal) Olarak Düzeltilebilir Mi?

Mermer tezgah, masa ve sehpalardaki lekeleri yada çizikleri lokal olarak düzeltebilir miyiz?
Yani sadece istenilen yere uygulama yaparak, tüm alana uygulama yapmadan, sorunumuzu çözebilir miyiz? Bu şekilde bir uygulama yapıldığında diğer yapılmayan yerlere göre renk ve parlaklıkta farklılık olur mu?

Firmamıza bu soru üzerine birçok soru gelmektedir. Bizler de istenilen bölgeye özel (local) olarak, sadece istenilen yerleri silim ve cila yaparak, eskisi gibi parlak görünümler elde edebileceğinizi size bir örnek çalışma ile anlatmak istedik.

Uygulamalarda tescilli markamız olan, ithal ürünümüz olan Abramer Kuru Silim Pedleri ve Abramer Sulu Cila Pedleri kullanılmıştır.

Abramer Kuru Silim Pedleri; 1 Set – Grid Numaraları: 50 – 100 – 200 – 400 – 800 – 1500 – 3000 (7 numara)

Abramer Sulu Cila Pedleri; 1 Set – Grid Numaraları: 300 – 500 – 1000 – 2000 – 3000 – 6000 – 10000 (7 Numara)

Şimdi uygulama aşamalarına geçelim. Uygulamayı 2 aşamada anlatmaya çalışacağız. 1.Aşama mermerdeki çizik veya lekelerin giderilmesi, 2.aşama parlatma aşamasıdır.

1.AŞAMA: Abramer Kuru Silim Pedleri ile çiziklerin giderilmesi:

Çizikleri gidermek için ABRAMER KURU SİLİM PEDLERİ ile öncelikle 100, 200, 400 gridleri kullanılarak kuru silme işlemi yapılmıştır.

Bu işlem sırasında el polisaj makinesi ile sarsma yapmadan çizik giderilmesi işlemi yapılmıştır. Sizler uygulama yaparken, eğer 100 grid numarası ile çizikleriniz alınmaz ise, 50 ve sonrasında 100 – 200 – 400 gridler ile çizik alma işlemi yapılabilir. Sonuçta bir sonraki grid bir önceki grid ile yapılan işlemi düzeltecektir. Siz doğal taşınıza uygun grid e kadar çalışmayı yapmalısınız. (Kuru Ped Gridleri: 50 – 100 – 200 – 400 – 800 – 1500 – 3000 ‘e kadardır.)

Bu işlemi local olarak yaptığımız için bir sonraki Grid numarasına geçilirken, dikkat etmeniz gereken püf noktası, sonraki gridlerde bir önceki gridten biraz daha büyük çaplı bir yerin yapılması gerekmektedir.

Masadaki gri rengin oluşması normaldir. Taşımızın ilk ham haline dönmüş olduğu için tedirgin olmanıza gerek yoktur. Parlatma ve cilalama yaparak tekrar taşımız eski parlaklığına ulaşacaktır.

2.AŞAMA: Mermer masanın parlatılıp, cilalanması:

Çizikleri giderdikten sonra masanın kendi rengine geri gelmesi, üzerinin kaygan bir hale getirilip, sonra da cilalanması için Abramer Cila Pedleri kullanılmıştır.

Abramer Cila Pedleri el polisaj makinesine sırası ile takılıp, sulu bir şekilde Grid:300 den başlayarak 10 000 e kadar 7 aşamalı bir parlatma işlemi yapılmıştır. Bu işlem sırasında her aşamadan sonra masanın yüzeyi temiz su ile yıkanarak, 1-2 dakika bekledikten sonra diğer grid numarasına geçilmelidir.

(Abramer Cila Pedleri Gridleri: 300 – 500 – 1000 – 2000 – 3000 – 6000 – 10000)

Bu işlem sırasında el polisaj makinenizin devir hızı orta seviyede tutulabilir. En önemli numaramız burada 1000 numaralı grid. Bu numarayı yaparken masa kuruduktan sonra eksik yada dalgalı kalan kısımları düzeltmeden diğer numaraya geçmemelisiniz. 1000 numaralı grid düzgün dalgasız olduktan sonra 2000 grid ve sonrası parlatma ve cilalama amaçlı olduğu için zeminde bir dalgalanma yada renk farklılığı yapmayacaktır. Mermer masadaki en önemli noktamız budur.

Bu uygulamayı yaparken de renk ve parlaklıkta farklılık olmaması, local olarak parlatma işlemi yapılabilmesi için yapılması gereken önemli nokta şudur. Bir sonraki gride geçerken, yüzeyde biraz daha büyük çapta bir alana uygulama yapıldığında zeminde parlaklık ve renk farklılığı olmayacaktır.

Belirli bir bölgesindeki leke ve çiziklerin giderilip, yeniden lokal olarak parlatılıp, cilalanan masanın son hali aşağıdaki gibidir.

Diğer uygulamalarımız ile ilgili bilgi almak, ürün siparişi vermek veya uygulama yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Sepetinizde ürün bulunmuyor.