loader image

Mermer Cilası Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Mermerler, doğadan çıktıklarında hepsi cilasız durumda ve renkleri tam anlamıyla belli olmamaktadır. Mermerler,  ocaklarından fabrikalara blok yada moloz halinde geldikten sonra katrak makineleri ile plaka haline getirilirler. Daha sonra plakalardan ebatlanır ve satışa sunulurlar. İşte mermerin gerçek renginin ve parlaklığın ortaya çıkma konusu olan mermer cilası da tam bu ve noktada devreye girmektedir.

Mermerlerin bir kısmı fabrikalarda plaka halinde silim makinelerine girip silinir ve parlatılır. Bir kısmı da plaka halinde silinmeden daha sonra silinmek üzere ebatlanır.  Mermerler, fabrikalardan satışa sunulurken, cilalı olanları ile cilasız olanların fiyatları farklıdır. Satın alan firmaları da duvara ve merdivenlere kaplanacak mermerleri cilalı, yere döşenecek olanları ise hem maliyetleri hemde yerde sürekli inşaat alanında çizileceklerinden  dolayı cilasız tercih ederler.

 Ancak inşaat çalışmaları bittiğinde silinmesi ve cilalanması gerektiğini bilirler.  Tüm inşaat çalışmaları bittiği zaman da silim uygulaması yapan firmalar ile silim ve cila çalışmalarını yaparlar. Tabi maliyeti nedeni ile silinmeden teslim edilmiş inşaat alanları da günümüzde yok değil. 

     Mermer ilk döşendiği zaman kot farkının, oluşan döşemedeki dişlerin düzeltilemesi ve cilalanmasının yanı sıra mermer doğal bir taş olduğu için zamanla kirlenmesi ve kararması da söz konusudur. Üzerinde dökülen kimyasal ürünler ile yanıklar da oluşabilmektedir. Parlaklığı üzerine basıldıkça gidebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı sadece ilk döşendiği zaman değil, daha sonraki yıllarda da  mermerlerin, yerin kullanımına göre 1-2 yılda bir silinip, cilalanması gerekebilir. 

     Bu şekildeki zeminlerin silinip, cilalanması işleminin parlak olması ve uzun süre parlak kalması için, kullandığınız cilanın kalitesi ve silim yapan firma ile  alakalıdır.  Mermer zeminler silindikten sonra cilalanırken Abramer Mermer Cilası ile cilalar ve ZES Sıvı Cila ile üzerinde koruma amaçlı sıvı cila uygularsanız, mermerleriniz hem daha yüksek bir parlaklık seviyesine ulaşır, hem de uzun süre parlak görünümünü koruyarak, dış etkenlerden daha iyi korunmuş olur.

Saygılarımızla.
Abramer Dijital Pazarlama Ekibi

 

Yorum Yap

Sepetinizde ürün bulunmuyor.